Zakładając nowe akwarium należy uwzględnić wiele aspektów. Zaczynając od tych, gdzie ono powstanie, skończywszy na wszystkich detalach. Jednym z dylematów, jakie się pojawiają, jest pytanie: jaki żwirek do akwarium wybrać?

Zdecydowanie to żwir jest tym najczęściej wybieranym typem podłoża (częściej niż piasek lub kamienie), ponieważ stanowi dobre ukorzenienie roślin. Można wybierać spośród różnych poziomów granulacji dostępnych na rynku. Najbardziej zaleca się te typy, które z biegiem czasu będą coraz bardziej zwarte, bo zdecydowanie ułatwi to związanie się w podłożu roślinom płytko korzeniących się. Warto pamiętać, że dla ryb poruszających się głównie po dnie akwarium, żwir nie powinien być zbyt drobny. Taki, bardzo często, ma ostre krawędzie, które mogą skaleczyć ryby. Przy większym akwarium i większych rybach śmiało można sięgać po te większe rozmiary. Wygląda to ładniej i takie rozwiązanie lepiej się też sprawdza. Kolor warto dopasować do oświetlenia.

W sklepach zoologicznych warto zapytać o rekomendacje produktów i rozwiać wszelkie możliwości. Podczas zakupów online pomogą nam opinie oraz recenzje innych użytkowników i akwarystów.