Dlaczego warto obliczać BMI młodzieży?

Prawidłowy rozwój w okresie dojrzewania jest dla nastolatków bardzo ważny. Dlatego należy go systematycznie kontrolować. Jednym ze sposobów na ocenienie prawidłowego rozwoju młodzieży jest korzystanie ze wskaźnika BMI. Dokładniej rzecz biorąc, z siatek centylowych, które stosuje się u dzieci i nastolatków. Wykres jaki wyjdzie po wprowadzeniu odpowiednich danych, pomoże w ocenie, czy nastolatek rozwija się w prawidłowy, podobny sposób jak jego rówieśnicy. Do obliczenia BMI młodzieży potrzebujemy takich danych jak wzrost, waga, wiek oraz płeć badanego.

Jak odczytywać BMI nastolatków?

Kiedy do siatki centylowej podstawimy już odpowiednie dane (wzrost, wagę, wiek, płeć) otrzymamy wykres. Będzie on przedstawiał krzywe, które pokażą czy waga/wzrost nastolatka mieści się w średniej wartości wyników innej młodzieży. Wynik powinien nie przekraczać wartości 97, ani nie być mniejszy niż 3 centyle.

Co zrobić kiedy BMI u nastolatka jest nieprawidłowe?

Gdy na siatce centylowej wyjdzie wynik wychodzący poza normy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Specjalista zbada nastolatka i określi czy jest powód do niepokoju.