Rynek usług księgowych w ostatnim czasie stał się bardzo wymagający, dlatego też osoby ubiegające się o stanowisko księgowej lub księgowego powinny posiadać określone umiejętności, które wyróżniają się na tle innych.

Umiejętności księgowego szczególnie zdolność kreatywnego myślenia i dzielenia się pomysłami oraz zdobytą wiedzą. Według badań najlepsi księgowi to ci, którzy aktywnie uczestniczą w prowadzeniu danego biznesu. Jest to ważne ponieważ osoba pracująca na stanowisku księgowego ma ogromną wiedzę na temat finansów panujących w twojej firmie.

Kolejną bardzo ważną umiejętnością w kogoś powinien posiadać każdy księgowy jest efektywna organizacja pracy, zarówno z ludźmi jak i z komputerem. Bardzo ważna jest umiejętność pracy na komputerze ponieważ główne narzędzia pracy to przeglądarka internetowa, programy do księgowości online, jak i elektroniczne oraz email e-smartphone. Dlatego też w pracy księgowego bardzo ważne jest sprawne wykorzystywania technologii. Kolejną bardzo ważną cechą którą powinien mieć Każdy księgowy jest umiejętność prostego opisywania trudnych zagadnień. Każdy z nich powinien umiejętnie wyjaśniać dane zagadnienie w prosty sposób.